Filmy

Pokaz plenerowy filmu „Niewygodna Prawda 2”

16 czerwca (sobota), godz. 21:00
Park Konstytucji 3 Maja, ławki pod sosnami, lokalizacja na mapie

Wstęp wolny.

 

(oryg. „An Inconvenient Sequel: Truth to Power”, reż. Bonni Cohen, Jon Shenk, USA, 2017, 99 min.)

 

Ponad dekadę po wywołaniu globalnej debaty o kryzysie klimatycznym przez film „Niewygodna prawda”, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore wraca na duży ekran w drugiej części głośnego dokumentu.

„Niewygodna Prawda 2” opowiada historię walki o klimat w czasie, gdy zagrożenie spowodowane globalnym ociepleniem nigdy nie było lepiej widoczne. Towarzyszymy byłemu prezydentowi, który podróżuje po świecie szkoląc liderów walki o klimat. Jednocześnie buduje międzynarodową koalicję, by stawić czoła największemu wyzwaniu, przed jakim kiedykolwiek stanęła ludzkość.

Film ten pojawia się w krytycznym momencie, gdy wiceprezydent Gore, jego fundacja „Climate Reality” i miliony Amerykanów walczą przeciwko administracji Prezydenta Trumpa, który przedkłada interesy korporacji czerpiących zysk z paliw kopalnych nad zdrowie naszej planety.

 


Pokaz filmu „Łowcy miodu”

15 czerwca (piątek), godz. 20:00
Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11 (dawna sala kameralna Kina „Pokój”, I piętro)

Udział bezpłatny.
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązuje rezerwacja na: lowcy-miodu.evenea.pl

 

(reż. Krystian Matysek, Polska, 2015, 75 min.)

 

Film „Łowcy miodu” w reżyserii Krystiana Matyska opowiada o odrodzeniu tradycyjnego bartnictwa, tajnikach miejskiego pszczelarstwa oraz fascynującym życiu pszczół.

„Łowcy miodu” to film z życia pszczół i ludzi. Rój pszczeli, aby żyć, musi być stale w ruchu. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej – „wydzianej” w pniu wiekowego drzewa. Wędruje po polach, dzikich lasach, górach i … wielkich miastach Europy i Azji.

Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami. Widz wreszcie na własne oczy zobaczy jak pszczoła przychodzi na świat, jak robotnice dbają o matkę roju, jak broniąc ula walczą z intruzami (często na śmierć i życie). I jak wygląda świat natury i ludzi, oglądany oczami jednej pszczoły, harującej od świtu do zachodu słońca i tysięcy pszczół, które zrobią wszystko, aby ich rój przetrwał.

Tradycję oraz tajniki zawodu bartnika pragnie poznać Magdalena Popławska, aktorka awangardowego teatru, która interesuje się zdrowym trybem życia oraz ekologią. Wspólnie z Magdą wyruszamy w podróż do Augustowa, Baszkirii oraz Nepalu. Uczymy się bartnictwa, poznajemy niezwykłe relacje pomiędzy pszczołami i ludźmi.

Natomiast razem z Kamilem Bajem, pszczelarzem miejskim, przyglądamy się pasiekom na dachach warszawskich budynków oraz podążamy do Francji, gdzie zobaczymy paryskie ule zainstalowane na dachu katedry Notre Dame.

Od wielu milionów lat pszczoły pracowicie budują środowisko naturalne naszej planety. Dziś giną, w niespotykanej dotąd skali. Jednym ze sposobów na ratunek wydaje się być właśnie pszczelarstwo miejskie oraz przywracanie tradycji bartnictwa – hodowli dzikich pszczół w lasach. Może właśnie sięgając do przeszłości, w pierwotnym środowisku i modelu współżycia pszczół i ludzi czyli w bartnictwie można znaleźć sposób ratunku? Film stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Tradycyjni bartnicy i pszczelarze umieją się porozumieć pomimo bariery języków, epok i kultur – bo pilnie śledzą mądrość pszczół i umieją się od nich uczyć.